fb
czechexplorers
czechexplorers
Tips for trips

Kam ve Slovinsku a jak se vyhnout davům turistů

V minulých letech se Slovinsko dostalo na přední příčky bucket listů vášnivých cestovatelů a internet je plný rad, kam ve Slovinsku jít a co tam dělat. A i když je Slovinsko velmi malá země, najdete zde překvapivé množství nádherných míst. Čtěte o těch nejznámějších a kam se vydat místo nich.
Kam ve Slovinsku a jak se vyhnout davům turistů

V minulých letech se Slovinsko dostalo na přední příčky bucket listů vášnivých cestovatelů a internet je plný rad, kam ve Slovinsku jít a co tam dělat. Mezi nejslavnější místa patří hlavní město Lublaň se svým pohádkovým centrem, jezero Bled s kouzelným kostelíčkem uprostřed, přímořské městečko Piran a slavné jeskyně Postojna (která je podle mého názoru neskutečné předražená).

Na tak malou zemi jakou Slovinsko je, zde ovšem najdete překvapivé množství nádherných míst, která se naštěstí na radar turistů ještě nedostala. Během 7 let kdy jsem ve Slovinsku žila, jsem tuto zemi procestovala křížem krážem, a tak vám teď můžu doporučit méně známá, ovšem neméně krásná místa, kam se na svém příštím výletu podívat.

Výhled na vrcholky hor a procházka kolem jezera

Začněme pomalu, takovou klasikou. Fotky z jezera Bled jste jistě už viděli, možná jste tam i sami byli a co vás kromě jeho krásy překvapilo, byly i davy turistů procházejících se kolem jezera, dopravní zácpy a vysoké ceny. Bled je prostě nejvíce turistickým místem ve Slovinsku a nic jiného čekat nemůžete.

Kousek od Bledu je ovšem Jezero Bohinj – větší a s krásnějšími výhledy, takže pokud místo turistů toužíte po klidu přírody, je tohle místo mnohem lepší. Pokud jste už na obou místech byli a představa několika hodin v autě v zácpě na Bledu vás neláká, vyrazte ještě trochu severněji k Jezeru Jasna u Kranjske gory. Najdete zde stejně krásné výhledy na vrcholky Alp jako v Bohinji, ale ještě trochu méně lidí…

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tereza Létalová (@czickontheroad) on

Únik z přeplněného centra Lublaně

Hlavní město Slovinska je Lublaň a bezpochyby je to i město nejkrásnější. Svou velikostí se rozhodně nemůže srovnávat s jinými Evropskými hlavními městy, ale co mu chybí na velikosti, to vynahrazuje svou jedinečností. Lublaň je tak malá, že ji hravě projdete v jednom dni a ještě budete mít čas uniknout přeplněnému centru do klidnějších částí města, kde se skrývá to pravé kouzlo.

Po procházce centrem, výšlapu na hrad a výhledu z Nebotičniku si chcete určitě vychutnat nějakou místní pochoutku v hezké restauraci u řeky. No, nezastavujte se hned u té první, procházku si ještě trochu protáhněte a pokračujte proti proudu řeky (na jih) až k mostu s auty, kde končí pěší zóna. Na druhé straně silnice se nachází městská část Trnovo a hned na začátku je malá ulice Eipprova s krásnými restauracemi a bary, oblíbenými místy pro mnohé místní obyvatele. Skvěle zde vaří a najíte se mnohem za míň, než v centru.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tereza Létalová (@czickontheroad) on

Skvělá alternativa malebného Piranu

Ať už jste ve Slovinsku byli, nebo ne, vaše návštěva by určitě měla zahrnovat jednodenní výlet k moři. Na svých 43 km pořeží má Slovinsko hned několik městeček, která stojí za návštěvu. Nejslavnějším a nejkrásnějším je rozhodně Piran. Úzké uličky, staré budovy a hradby, ze kterých můžete vidět celé město. Tohle v podstatě najdete v každém přímořském městě, a pokud místo staveb chcete obdivovat přírodu, vyrazte raději do Izoly.

Izola je jedno z mých nejoblíbenějších měst, kam se s radostí podívám snad každé léto. Najdete zde krásné centrum s těmi dlážděnými uličkami, plážové resorty pro relax u moře a nádherné výhledy v Přírodním parku Strunjan, který Izolu spojuje se sousedním městem. Procházka mezi těmito dvěma městy zabere asi hodinu, je nenáročná, ale plná skvělých výhledů na Piranský záliv. Na jednom místě navíc budete mít šanci vyfotit Piran tak, jak ho mnoho dalších turistů nevidí. Ve Strunjanu si pak můžete dát skvělou grilovanou rybu nebo kalamáry a vyrazit zpět.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tereza Létalová (@czickontheroad) on

Sláva jeskyní Postojna

Jakmile dorazíte do Slovinska, reklamu na jeskyně Postojna prostě nemůžete přehlédnout. Je to jedna z největších krasových jeskyní na světě a navštívilo ji už neuvěřitelných 38 miliónů lidí! Pokud se k nim budete chtít přidat, nebudu vám to mít za zlé, pokud se vám ovšem stejně jako mě zdá vstupné předražené a radši než ostatní turisty chcete poslouchat ticho přírody, jen kousek od Postojne je skvělá alternativa.

Jeskyně Škocjanske jame se nachází jižně od Postojné, najdete zde ticho přírodního parku, mnohem méně návštěvníků a za vstupné zaplatíte skoro polovinu. Vybrat si můžete z 3 různých tras – 2 vedou jeskyněmi a s vámi budou zkušení průvodci a 1 vede o povrchu, je zdarma a můžete si ji užít, jak dlouho chcete. Doporučuji si sebou vzít košík na piknik, protože klid a příroda Škocjanských jam nabízí kromě zajímavé přírody a historie i skvělé místa na svačinku.

Co myslíte, plánujete už další výlet do Slovinska? Více rad na návštěvu Slovinska najdete na www.czickontheroad.cz.