fb
czechexplorers
czechexplorers
Tips for trips

Největší přírodní vířivka - Saltstraumen Maelstrom, Norsko

Největší přírodní vířivka - Saltstraumen Maelstrom, Norsko

Ostrovy na Lofotech jsem opustil o 2 dny dříve, abych tento přírodní zázrak viděl. Ano, improvizoval jsem. Přestože mě až fyzicky bolelo opustit ráj na zemi dříve, než bylo v plánu, musel jsem to udělat. Zvědavost a očekávání byla velká. Saltstraumen Maelstrom - nejsilnější to „whirlpool“ na světě. Traduje se mnoho strašidelných příběhů o tom, jak tyto točící se víry potopily a spolkly lecjakou rybářskou loď. Vzrušující? To si pište! No a teď si představte, když zjistíte, že se nachází nedaleko od Lofot. Veškeré plány byly tatam. Tuhle bláznivou vířivku jsem zkrátka musel vidět!

Co je Maelstrom?

Ale pěkně od počátku. Maelstrom je masa rotující vody vytvářená protichůdnými proudy. Každých 6 hodin je až 400 milionů metrů krychlových mořské vody hnáno skrze 3 km dlouhý a 150 metrů široký průliv. Tyto víry známé jako maelstromy mohou být až 10 metrů široké a 5 metrů hluboké, když jsou proudy nejsilnější. Voda dosahuje rychlosti až 40 km / h (25 mph). Díky síle těchto proudů se tak jedná o ráj pro rybáře. Tyto víry proto bývají prakticky od rána do večera obklopené rybářskými čluny (je proto dost dobře možné, že se zde v minulosti nějaká bárka skutečně potopila). Těžko si to představit? Klikněte na moji první fotku (a to v té době nebyl Maelstrom zdaleka nejsilnější ...).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jan Klíma | Czech | 33 (@knightontrip) on

Jak se dostat do Saltstraumen?

Město Bodø je prakticky výchozím bodem pro návštěvu Lofot. K dispozici je letiště a přístav, odkud několikrát denně pluje trajekt na Lofoty. Toto město je tedy takový středobod, který v každém případě navštívíte. Maelstrom se nachází v malém průlivu Saltstraumen, který je jen asi 30 km od Bodø (viz mapa níže). Nevěště hlavu, pokud nemáte auto. Autobus do Saltstraumen jezdí totiž hned několikrát denně (možný je i placený výlet v rámci cestovky). Jen neudělejte chybu jako já… A nenechte si ujet poslední autobus! Protože mě tlačil čas, musel jsem si objednat taxi. No a jak víte, Norsko je jednou z nejdražších zemí na světě, takže to nebyla úplně „user friendly“ investice. Au :)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jan Klíma | Czech | 33 (@knightontrip) on

Většina turistů dělá zpravidla 2 chyby. Jednak tuto neskutečnou podívanou sledují z pobřeží a jednak neřeší, jaký je zrovna čas. Proto radím toto -> nebuďte líní a určitě se podívejte na Maelstrom z vrcholu mostu, který vede přes průliv s vodními víry. A předem zjistěte, v jakou hodinu bude Maelstrom nejsilnější (rozdíly mohou být diametrální). Existuje proto dokonce online předpověď ohledně síly vodních proudů (viz Saltstraumen tipy níže). Věřte mi, že pokud dáte na mé rady, odnesete si nezapomenutelný zážitek.

 

"Kachní" poznámka:

Ráno v den odjezdu jsem strávil téměř hodinu sledováním jedné kachní rodinky (8 členů). Mamka s taťkou vždy přísně zaveleli a spolu s dětmi sebevražedně vyrazili ze břehu rovnou do vody. Chtěli vodní víry obeplout. Výsledek byl ale akorát ten, že je ty víry vždy vcucly. Skutečně. Nějakým zázrakem ale dokázali vždy vyplavat zpátky na povrch a vyčerpání se dodrápat na břeh. Ano, Maelstrom byl v daný čas opravdu slaboučký, ale i tak to bylo vyloženě bolestivé sledovat:)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jan Klíma | Czech | 33 (@knightontrip) on

Salstraumen tipy:

  • buďte na místě ve správný čas -> předpověď pro sílu vodních proudů Salstraumen zde
  • sledujte vodní víry z mostu, nikoliv z pobřeží
  • zůstaňte přes noc v jednom z kempů (kvůli půlnočnímu slunci, popřípadě východu / západu slunce)
  • mobilní aplikace veřejné dopravy ke stažení zde

Mapa cesty do Saltstraumen Maelstrom

Více článků čtěte na www.knightontrip.com